O nas

Društvo za teoretsko psihoanalizo je organizacija, ki skrbi za konceptualni razvoj psihoanalitične teorije in njenih navezav na filozofijo. To počne po dveh poteh: kot založnik revije Problemi in knjižne zbirke Analecta ter kot ustanovitelj idejnega zavoda Agalma, v okviru katerega se odvijajo predavanja članov društva in gostov. S klikom na ustrezni ikoni se lahko podrobneje seznanite s temi dejavnostmi in obiščete internetno trgovino, v kateri so omenjene publikacije na voljo s popustom.

Uredništvo

Glavna urednica

Alenka Zupančič
alenka.zupancic@guest.arnes.si

Alenka Zupančič je znanstvena svetnica na Inštitutu za Filozofijo Slovenske akademuje znanosti in umetnosti in gostujoča profesorica na European Graduate School v Švici. Je avtorica številnih člankov in knjig s področja psihoanalize in filozofije, med drugim The Odd One In: on Comedy (MIT 2008); Why Psychoanalysis: Three Interventions (Aarhus UP 2008); The Shortest Shadow: Nietzsche’s Philosophy of the Two (MIT 2003) in Ethics of the Real: Kant and Lacan (Verso 2000).

Odgovorni urednik

Mladen Dolar
mladendolar@yahoo.com

Mladen Dolar je redni profesor in znanstveni svetnik na Oddelku za filozofijo Univerze v Ljubljani. Temeljna področja njegovega raziskovanja so psihoanaliza, sodobna francoska filozofija, nemška klasična filozofija in teorija umetnosti. Pogosto predava na univerzah v ZDA in po Evropi, je avtor več kot sto člankov v znanstvenih revijah in zbornikih. V slovenščini je izšlo že deset njegovih knjig, v angleščini pa velja omeniti predvsem A Voice and Nothing More (MIT 2006, prevedena v pet jezikov) in Opera’s Second Death (s Slavojem Žižkom, Routledge 2001, prav tako prevedena v številne jezike).

Uredništvo

Miran Božovič, Mladen Dolar, Simon Hajdini, Peter Klepec, Zdravko Kobe, Dragana Kršić, Gregor Moder, Tadej Troha, Alenka Zupančič Žerdin, Slavoj Žižek.

Mednarodni uredniški svet

Bernard Baas (Strasbourg), Alain Badiou (Pariz), Rey Chow (Durham), Joan Copjec (Providence), Fredric Jameson (Durham), Catherine Malabou (Kingston, Pariz), Robert Pfaller (Dunaj), Eric Santner (Chicago), Thomas Wallgren (Helsinki).

Informacije za avtorje

Sprejem člankov

Problemi praviloma objavljajo naročene članke v skladu z uredniško politiko.

Kljub temu sprejemamo v presojo za objavo tudi nenaročena izvirna znanstvena besedila, če še niso bila objavljena drugje in tudi niso v recenzijskem postopku drugje.

Članke, ki so napisani v skladu z vsemi znanstvenimi in etičnimi standardi, ki so pripravljeni za recenzijski postopek, so pravopisno brezhibni in urejeni v skladu z oblikovnimi navodili Problemov, pošljite izključno po elektronski poti na naslov analecta@drustvo-dtp.si. Sprejemamo besedila v formatu .odt in .doc.

Uredništvo si pridržuje pravico, da članek zavrne brez navajanja razlogov.

Recenzijski postopek

Vsi članki gredo pred objavo v reviji Problemi skozi strog recenzijski postopek, ki vključuje vsaj dva recenzenta. Pri tem se držimo splošno sprejetega standarda dvojne anonimnosti, tako da niti avtorji ne vedo, kdo bo recenziral njihovo delo, niti recenzenti ne vedo imena avtorjev članka.

Avtorji naj zato pred oddajo v presojo svoje besedilo anonimizirajo, tako da v ločeni datoteki pošljejo naslov in osebne podatke, datoteko s člankom pa opremijo samo z naslovom.

Osebni podatki naj vključujejo polno ime, akademski naziv, institucionalno povezavo, elektronsko pošto, poleg tega pa tako v slovenščini kot tudi v angleščini tudi kratko biografijo avtorja (nekaj vrstic), povzetek članka (100 besed) in nabor ključnih besed (med 5 in 7).

Etična načela

Uredništvo Problemov jemlje vprašanje etičnih načel pri objavah znanstvenih člankov z največjo resnostjo. Avtorjem in recenzentom zagotavljamo popolno zaupnost recenzijskega postopka.

Dvojna anonimnost recenzijskega postopka zagotavlja večjo enakopravnost raziskovalcev in raziskovalnih organizacij pri prostoru za objavo, saj tak postopek zmanjša vpliv obstoječih akademskih razmerij moči med uveljavljenimi in novimi raziskovalci.

Od vseh avtorjev pričakujemo strogo upoštevanje splošno sprejetih etičnih standardov pri znanstvenih objavah, še posebej glede plagiatov. Če recenzenti posumijo, da gre pri članku za plagiat, imajo jasna navodila, naj o tem nemudoma obvestijo urednika. Če uredništvo presodi, da gre res za plagiat, se taka objava zavrne, uredniki pa bodo ponovno preverili tudi morebitne že objavljene članke istega avtorja ali skupine avtorjev v preteklih izdajah revije Problemi.

Več o etičnih načelih pri objavljanju rezultatov znanstvenega raziskovanja si je mogoče prebrati na splošno dostopnih spletnih straneh, kot je denimo http://publicationethics.org/.

Scroll to Top